Nelegální přistěhovalce čeká v EU až osmnáctiměsíční vazba

Lucemburk - Země Evropské unie se dnes dohodly na společném postupu proti nelegálním přistěhovalcům. Ti mohou být podle nového pravidla zadržováni po dobu až 18 měsíců a po vyhoštění jim pobyt v EU může být zakázán až na pět let. Norma se bude vztahovat na ty, kteří do unie proniknou bez potřebných dokumentů nebo jim vyprší povolení, avšak oni neodjedou. Některé organizace již dohodu odsoudily s tím, že porušuje lidská práva.

O dohodě bude příští týden hlasovat Evropský parlament. Postoje zákonodárců jsou značně vyrovnané, a není tak jisté, kdo bude vítězem - zda příznivci, či odpůrci nového postupu. Konzervativně a liberálně orientovaní poslanci zákon podporují, zatímco zelení, levicoví a komunističtí poslanci jsou proti.

Osmnáctiměsíční vazba pro nelegální přistěhovalce přesahuje maximální vazební dobu stanovenou zákonem ve dvou třetinách z 27 států Evropské unie. I když si jednotlivé země mohou limit individuálně snížit, organizace bojující za lidská práva se obávají, že schválení dohody povzbudí policii k častějšímu uvalování vazeb na imigranty. „Přijetí direktivy tak, jak byla navržena, vážně naruší základní práva jedinců, kterých se týká,“ sdělily ve společném prohlášení organizace Amnesty International a Evropská rada pro uprchlíky a exulanty (ECRE). Zadrženy navíc mohou být i děti, i když dohoda stanoví, že by se tak mělo dít pouze na nejkratší možnou dobu.

ČR měla spolu s Maltou, Řeckem či Kyprem výhrady k tomu, že by nelegální migranti měli mít právo na bezplatnou právní pomoc. Nakonec však ustoupila. Pro ČR se tak po schválení směrnice změní doba, po kterou budou cizinci zadržováni před vyhoštěním. Dosud byla půlroční, teď by se mohla protáhnout až na 18 měsíců. Pro Česko se zavedením opatření mění v oblasti azylové politiky ještě další zásadní věc. Nově by měli mít nárok na bezplatného obhájce i ilegální přistěhovalci, dosud o něj mohli žádat pouze ti lidé, kteří v Česku požádali o azyl.

Počet lidí nelegálně pobývajících v unii činí podle odhadů Evropské komise v současnosti zhruba osm milionů. V první polovině roku 2007 jich bylo zadrženo 200 tisíc a 90 tisíc bylo následně vypovězeno ze země.