Brusel hrozí Česku soudem kvůli praní peněz a námořníkům

Brusel - Brusel hrozí České republice soudem, a to hned dvakrát. Podle dnešního prohlášení Evropské komise Česko do své legislativy zatím nepřevedlo směrnici proti praní peněz. Výkonný orgán sedmadvacítky s ním zahájil právní proceduru, která by mohla skončit pokutou. Komise Česku pohrozila žalobou u Evropského soudního dvora i kvůli výcviku námořníků. Češi podle Bruselu dosud nepřijali unijní předpisy o uznávání průkazů způsobilosti námořníků.

Směrnice o praní peněz z roku 2005 stanoví, že finanční sektor, notáři, advokáti, účetní či kasina a realitní makléři musí zjistit a ověřit totožnost svého klienta i souvisejícího skutečného vlastníka a oznamovat veřejným orgánům podezření z praní peněz nebo financování terorismu. Do působnosti této normy spadají i všechny osoby obchodující se zbožím, přesahují-li platby v hotovosti částku 15 000 eur. Směrnice z roku 2005 měla být převedena do národního práva do půlky loňského prosince. V ČR se tak dosud nestalo, protože odpůrci normy v ní vidí neúměrný zásah do práv a svobod občanů. Podle dnešního prohlášení komise na tom je podobně dalších 13 států, včetně Slovenska, Německa, Francie nebo Polska.

Kvůli námořníkům Brusel zaslal české vládě takzvané odůvodněné stanovisko, které je posledním krokem před žalobou u soudu Evropské unie. Cílem směrnice je zlepšit obraz evropské námořní dopravy a přilákat do tohoto odvětví mladé lidi. Podle EU měly jednotlivé členské státy převést směrnici do konce října loňského roku. Skutečnost, že Česko již od roku 1998 žádnou mořskou flotilu nemá, nehraje v tomto případě roli.