Medveděv probíral s Merkelovou hlavně ekonomická témata

Berlín - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou označil jako nejvyšší prioritu ruské politiky upevnění právního státu a soudního systému v Rusku. Oba politici také zdůraznili strategický význam projektu plánovaného baltského plynovodu, na němž spolupracují oba státy.

Německá kancléřka se nechala slyšet, že s ruským prezidentem probrali celou šíři společných bilaterálních vztahů. Merkelová se také vyslovila pro rychlé vyjednání partnerské smlouvy mezi Ruskem a Evropskou unií. Medveděv to uvítal s tím, že je to perspektivní.

Zároveň ale Medveděv vyjádřil znepokojení, že možnosti spolupráce a pochopení v rámci evropské bezpečnostní politiky se zužují - to se týká i plánů rozmístění protiraketové obrany a rozšiřování NATO. Přesto je tu jasný posun, zatímco Putin hrozil odvetou, Medveděv plán na vybudování protiraketového štítu pouze odsoudil.

Potenciál pro prohloubení německo-ruských vztahů vidí Merkelová v oblasti ekonomických vztahů. Medveděv a Merkelová mimo jiné vyzdvihli význam projektu transbaltického plynovodu, jenž povede z Ruska do Německa, pro energetickou bezpečnost Evropy. Medveděv řekl, že bude sloužit k zásobování „celého evropského kontinentu“ a že se jedná o „globální projekt evropského významu“.

Projektem jsou však znepokojeny Polsko, Litva a další pobaltské země, které se obávají, že až bude západní Evropa napojena obejitím Polska na ruský plyn, může jim Moskva v rámci politických tlaků přiškrtit dodávky. Polsko a Švédsko proto nevydaly stavební povolení. Ruský prezident a německá kancléřka se shodli v tom, že námitky těchto států je třeba respektovat. Oba politici by North Stream chtěli synchronizovat s projektem jižní cesty South Stream.

Medveděv prohlásil, že ruská vláda musí tvrdě pracovat na upevňování právního státu v Rusku. „Tato otázka má nejvyšší prioritu,“ uvedl ruský prezident během brífinku s novináři po pracovním obědě s šéfkou německé vlády s tím, že zřídil pracovní skupiny, které mají působit proti korupci a zvýšit vymahatelnost práva.

Merkelová přitom naléhala na větší transparentnost v oblasti lidských práv a zdůraznila, že ruští občané musí cítit důvěru v právní řád ve své zemi.