Obama se sešel s Clintonovou

Washington - Demokratický kandidát na funkci amerického prezidenta Barack Obama se ve čtvrtek večer sešel soukromě se svou soupeřkou vyřazenou v primárních volbách Hillary Clintonovou. Potvrdil to Obamův mluvčí. Podle něj mluvili oba kandidáti o možnostech, jak co nejlépe prospět Demokratické straně.

„Senátorka Clintonová a senátor Obama se dnes večer sešli a měli plodnou diskusi o důležité práci, kterou je třeba udělat pro úspěch v listopadových volbách,“ uvedlo pozdější prohlášení týmů obou senátorů. Podrobnosti rozhovorů zůstávají neznámé, Obamův mluvčí Robert Gibbs pouze vyvrátil spekulace médií, podle nichž se sešli v domě Clintonových ve Washingtonu.

Témata rozhovoru zůstávají tajemstvím. Spekuluje se o funkci viceprezidenta, nicméně Clintonová už ve čtvrtek dala najevo, že o funkci nebude aktivně sama usilovat. Obama řekl, že se k této věci zatím nebude vyjadřovat, protože je příliš brzo po ukončení souboje v primárkách. Jeho tým prý vybírá nejvhodnějšího kandidáta ze seznamu, na němž je také Clintonová.

Obama ve čtvrtek prohlásil, že bude spolukandidáta vybírat v tajnosti. Zdůraznil, že půjde o nejdůležitější rozhodnutí v předvolební kampani. „Chci to udělat správně a nebudu to dělat v tisku. Příště s vámi budu o této věci mluvit, až vyberu viceprezidenta,“ sdělil novinářům.

Stoupenci společné kandidatury Obamy a Clintonové se domnívají, že by taková kombinace zacelila rány po dlouhém, ostrém a těsném souboji v primárkách, po němž řada roztrpčených příznivců senátorky nechce podle průzkumů volit Obamu v listopadovém souboji s republikánem Johnem McCainem. Stejně tak se předpokládá, že by Clintonová mohla přinést Obamovi hlasy voličských skupin, které jí zatím dávaly přednost - žen, Hispánců a zaměstnanců s nižšími příjmy.

Clintonová hodlá veřejně podpořit Obamu na shromáždění svých příznivců ve Washingtonu. „V sobotu budu mluvit o tom, jak můžeme shromáždit stranu kolem senátora Obamy,“ uvedla ve čtvrtek v e-mailu svým stoupencům. „Jde o příliš mnoho, než abychom dělali něco jiného.“