RAF oslavilo přehlídkou narozeniny nejstaršího účastníka 1. světové války

Londýn - Nejstarší britský veterán první světové války Henry Allingham slaví 112. narozeniny. Bývalý pilot patří mezi zakládající členy britského Královského letectva (RAF), které dnes na jeho počest uspořádalo slavnostní přehlídku. Allingham je jedním ze tří účastníků první světové války, kteří stále žijí.

Allingham i s rodinou dostal od vojenského letectva pozvánku k oslavě narozenin na základně Cranwell v hrabství Lincoln. Seskoky parašutistů musely být kvůli špatným povětrnostním podmínkám zrušeny, a tak mu letci alespoň předali blahopřání z leteckého velitelství, které dovezli vrtulníkem.

Starý muž, který je nedoslýchavý a už dobře nevidí, má dvě dcery, pět vnuků, 12 pravnuků a 2 prapravnoučata. Je posledním žijícím účastníkem některých bitev z první světové války, kde bojoval mimo jiné na Sommě a u Ypres. RAF bylo založeno před 90 lety a Allingham je jediný žijící člen původní sestavy. Do RAF, které bylo tehdy vytvořeno z dosavadních leteckých oddílů pozemní armády, vstoupil v roce 1918. Vedle britských vyznamenání má také francouzský Řád čestné legie.

Pokud jde o tajemství jeho dlouhověkosti, říká, že se vždycky těšil na další den. Po chvilce umlouvání prozradil i další: „Cigarety, whisky a divoké ženy.“

Henry Allingham
Henry Allingham