Při Přehlídce rovnosti se ve Varšavě sešlo na tři tisíce homosexuálů

Varšava - Barevný pochod gayů a lesbiček dnes do Varšavy přilákal více než tisíc bojovníků za práva menšin z celého Polska i ze zahraničí. Homosexuálové chtějí poukázat na to, že mají právo žít, bavit se a milovat stejně jako jiní lidé. To se nelíbí pravicovým radikálům, kteří uspořádali vlastní demonstraci.

   

„Paráda je naším každoročním svátkem, na němž upozorňujeme společnost, že toužíme po toleranci a rovnoprávnosti,“ řekl před začátkem pochodu ulicemi Varšavy Tomasz Bonczkowski, ředitel nadace Rovnost, která akci již posedmé zorganizovala.

Polští homosexuálové si stěžují na šikanování, ponižování a problémy v práci kvůli své orientaci. „Éra Kaczynských nám nepřeje. Někteří používají jazyk nenávisti, útoky proti nám pokračují,“ říká Robert Biedroň z Koalice pro rovnoprávnost.

Hosté z různých zemí se ve svých projevech shodli, že je nutné pořádat v katolickém Polsku manifestace do té doby, než společnost bude tolerantní k menšinám. Odstup Poláků vůči gayům a lesbičkám je ovšem v zemi silně zakořeněn. Dvě třetiny Poláků přehlídku odsuzují, jen osm procent považuje homosexualitu za normální. Osmdesát procent polských obyvatel nesouhlasí se zavedením registrovaného partnerství.

Polsko patří mezi velmi konzervativní země ve vztahu k homosexuálům i v rámci Evropské unie. Podobně je na tom podle průzkumu evropského ústavu Eurobarometr Řecko, Kypr, Bulharsko a Rumunsko.

Paráda rovnosti je vyvrcholením varšavských Dnů rovnosti. V rámci nich běžely v polských kinech filmy s tématikou utlačování menšin, konaly se výstavy a diskuse na téma tolerance vůči homosexuálům.

Podobný průvod se uskutečnil i v Římě. Tisíce lidí zde demonstrovaly za schválení zákona o právním uznání partnerských svazků. Pod heslem „Rovnoprávnost teď“ prošel průvod centrem italské metropole. Původním záměrem bylo pořádat akci na náměstí San Giovanni před lateránskou bazilikou, ale radnice tomu zabránila.