Schwarzenberg se zúčastnil utajovaného setkání „skupiny mocných“

Washington - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se zúčastnil výroční konference Bilderberského klubu. Akce společenství přezdívaného "skupina mocných" se konala ve městě Chantilly v americkém státě Virginie. Schwarzenberg byl jediným českým účastníkem letošního fóra. Podle serveru iDnes většina českých politiků o ministrově účasti na setkání Bilderberského klubu ani nevěděla.

Bilderberský klub je neformální organizace politiků, zástupců vojenskoprůmyslového komplexu, bankéřů či podnikatelů. Seznam osobností patřících do klubu není stálý a účastníci setkání vystupují na fóru jako soukromé osoby. Jednání klubu jsou přísně tajná.  

Letos se účastníci setkání zabývali problémem odstraňování jaderných
zbraní, situací v Africe, Afghánistánu a Pákistánu, islámským radikalismem, vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy nebo mezinárodní finanční situací. V Chantilly se sešlo téměř 140 osobností. Mezi nimi byli například prezident Světové banky Robert Zoellick, americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, evropský komisař pro obchod Peter Mandelson nebo americký finančník David Rockefeller.

Většina českým politiků, mezi nimi ministr bez portfeje Cyril Svoboda
(KDU-ČSL) nebo předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek, podle iDnes o
Schwarzenbergově cestě nevěděla. „Já jsem se to dnes (v neděli) odpoledne neoficiálně dozvěděl a opravdu mne to rozčílilo,“ citoval iDnes předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Premiér Mirek Topolánek se k účasti ministra zahraničí na fóru zatím nevyjádřil.