Ukrajinští záchranáři už vyprostili 23 ze 37 zavalených havířů, jeden zahynul

Doněck/Kyjev - Ukrajinským záchranářům se dnes podařilo vyprostit ze závalu 23 horníků, které nedělní výbuch uvěznil v uhelném dole na východě Ukrajiny. Jeden havíř byl nalezen mrtev, záchranáři se nyní snaží nalézt dalších 13 pohřešovaných.

Po výbuchu, který nastal v neděli dopoledne na dole Karla Marxe ve zhruba tisícimetrové hloubce pod povrchem země, bylo nezvěstných 37 lidí. Dalších pět lidí, kteří pracovali na povrchu, utrpělo vážné popáleniny. Záchranáři se bojí, aby zhroucenou šachtu nezatopila voda.

Práce na dole byly pozastaveny již v sobotu kvůli porušování bezpečnostních předpisů. Horníci do dolu sfárali, aby zajistili údržbu, uvedli důlní záchranáři. V posledních týdnech byla ze stejných důvodů dočasně přerušena těžba asi ve dvaceti dolech Doněcké oblasti. Výbuch vážně poškodil dva vstupy do šachty.

Důl Karla Marxe, který leží u města Jenakijevo asi šedesát kilometrů od Doněcku, patří k nejstarším na Ukrajině, v provozu je od roku 1958. Doly na Ukrajině jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Od rozpadu bývalého Sovětského svazu v roce 1991 v nich zahynulo více než 4000 havířů. Například tři exploze na dole Zasjaďko u Doněcku zabily loni během dvou týdnů více než sto horníků.

Důl Karla Marxe na východě Ukrajiny
Důl Karla Marxe na východě Ukrajiny