Složte zbraně a propusťte rukojmí, vyzývá Chávez povstalce z FARC

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez vyzval povstalce z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), aby složili zbraně, propustili desítky rukojmích a ukončili ozbrojený boj proti kolumbijské vládě. Ještě počátkem roku přitom žádal světové vlády, aby vyškrtly FARC ze seznamu teroristických organizací a uznaly hnutí jako legitimní povstaleckou sílu.

„Gerilová válka patří minulosti a do Latinské Ameriky nepatří,“ uvedl Chávez v pravidelném rozhlasovém a televizním vystoupení a vyzval povstalce k bezpodmínečnému propuštění rukojmích. Obrátil se i na nového šéfa FARC Alfonse Cana, který by mohl být v jednání o rukojmích vstřícnější.

FARC jsou největší a nejstarší kolumbijskou gerilou, finance získávají kromě výkupného i z obchodu s drogami. Kolumbijská vláda s nimi bojuje už víc než 40 let. Evropská unie i Amerika je považují za teroristickou organizaci. FARC zadržují několik stovek lidí, z toho na čtyři desítky prominentních rukojmích. Hnutí je na tom nyní nejhůře za poslední desetiletí, protože zemřela řada jeho vysokých velitelů a hodně povstalců řady FARC opouští. Chávez se také zřejmě snaží zlepšit vztahy Venezuely s Kolumbií, které jsou měsíce napjaté kvůli tvrzení Kolumbie, že Chávez tomuto hnutí pomáhá. Ten to ale popírá s tím, že jeho kontakty s povstalci byly zaměřeny jen na propuštění rukojmích.