Bushova evropská cesta pokračuje, dnes jedná s Merkelovou

Meseberg (Německo) - Prezident Spojených států George Bush dnes druhým dnem jedná s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na zámku Meseberg nedaleko Berlína. Pokračuje tak v poslední diplomatické cestě po Evropě před koncem svého prezidentského mandátu. Do Německa přiletěl již v úterý, s Merkelovou má projednávat krizové oblasti světa. Výraznější protesty proti prezidentově návštěvě německá policie neočekává.

Státníci se během dnešních jednání mají zabývat Afghánistánem, mírovým procesem na Blízkém východě a především íránským jaderným programem. Zde se přitom postoje obou velmocí rozcházejí, Merkelová vyžaduje mírové řešení sporu, kdežto Bushova administrativa v případě nedodržování požadavků ze strany Íránu nevylučuje ani vojenské řešení.

Druhým hlavním bodem jednání bude příprava na červencový summit G8 v Japonsku. Dotknout by se ve svých rozhovorech měli i situace v Africe a rostoucích cen ropy. Komentátoři očekávají, že německá kancléřka otevře i své oblíbené téma boje broti globálním změnám klimatu.

Přes množství témat se však nepředpokládá, že by státníci dospěli k zásadním závěrům nebo dohodě na konkrétních krocích. George Bushe totiž ve funkci prezidenta čeká jen půl roku. Německá policie proto neočekává masivní protesty, jaké zažil loni severoněmecký Heiligendamm, když hostil setkání špiček G8.

George Bush do Mesebergu přiletěl ze slovinského Brda, kde se v úterý zúčastnil summitu Spojených států a Evropské unie. Ještě dnes jej čeká odlet do Itálie, zde se setká s premiérem Silviem Berlusconim. Následovat bude návštěva Francie, Velké Británie a Irska.