Česko má matematickou digitální knihovnu

Praha - V Česku by měla fungovat matematická digitální knihovna. Autoři projektu v těchto dnech zpřístupní její pilotní část na internetu. Velký význam by knihovna měla mít nejen pro rozvoj matematiky, ale i pro všechny uživatele výsledků výzkumu včetně studentů a pedagogů.

Díky vzájemné provázanosti dokumentů digitalizace umožňuje uživatelům dat lepší orientaci a rychlý přístup k informacím. V době, kdy je běžné získat všechny publikace v elektronické formě, projekt knihovny usiluje také o zpětnou digitalizaci matematické literatury. „Cílem je zmapovat a zpřístupnit veškerou matematickou produkci,“ uvedl předseda České matematické společnosti Jan Kratochvíl.

Pilotní část zatím ocení hlavně odborníci. V budoucnu by ale knihovna měla zpřístupňovat i publikace pro učitele a měla by sloužit také širší veřejnosti. Přístup do ní bude volný na internetu.

V budoucnu by se česká knihovna měla stát součástí evropské sítě podobných projektů. Zájem mají matematici i o globální spolupráci především se Spojenými státy.