Kvůli protestům řidičů váznou dodávky paliva, potravin a jiného zboží

Lisabon - Poklidné protesty španělských řidičů kamionů a zemědělců proti vysokým cenám paliva přerostly v násilí. Na jihu země se poprali demonstranti s policií. V Madridu policisté zasáhli proti blokádě obchvatu města, zatkli stávkující řidiče a po třech dnech uvolnili dopravu. Protesty na Pyrenejském poloostrově ale nekončí. Silnice ráno zablokovali taky v Portugalsku. Stávka řidičů navíc omezuje i dodávky paliva, potravin a dalšího zboží.

Hlavní lisabonské letiště Portela nemá kvůli protestům řidičů kamionů proti vysokým cenám benzinu dostatek pohonných hmot a varuje před zpožděním letů. Aerolinky musí tankovat pohonné hmoty na jiných letištích. Žádný let ale zatím podle provozovatele letiště nemusel být zrušen. Zásoby pohonných hmot zatím stačí jenom pro nouzové, vojenské a státní lety.

Po nepokojích zadržela policie desítky stávkujících řidičů. I nadále však v protestech chtějí dopravci pokračovat, a to i přesto, že jim vláda nabídla balíček opatření, ten ale řidiči nepřijali. Stávka španělských řidičů se dotkla i stovek českých kamionů. Kvůli zablokovaným přechodům a silnicím nemohou pokračovat dál v cestě. Demonstranti hrozí poničením vozidel a mnohdy je nenechají ani vyložit rychle zkazitelný náklad.

Řidiči kamionů v Portugalsku a Španělsku v pondělí vstoupili do časově neomezené stávky na protest proti vysokým cenám pohonných hmot. Maloobchodní společnosti již varovaly, že zásoby potravin v supermarketech jsou téměř vyčerpány. Dnes také došel benzin některým čerpacím stanicím v Lisabonu a u dalších stály dlouhé fronty.