Srbská policie zatkla jednoho ze čtyř nejhledanějších válečných zločinců

Bělehrad - Nedaleko Bělehradu byl zatčen 57letý Stojan Župljanin, jeden z válečných zločinců, které stíhá Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. V letech 1992 až 1995 velel bosenskosrbským jednotkám v Banje Luce a je obviněn z podílu na vraždách muslimů a chorvatských civilistů. Vydávání zločinců mezinárodnímu tribunálu v Haagu je jednou z podmínek, které musí Srbsko plnit, pokud chce do Evropské unie.

Sedmapadesátiletého Župljanina dopadli dnes po poledni ve městě Pančavo asi 20 kilometrů východně od Bělehradu. Tady se ukrýval poslední čtyři týdny v bytě bývalého jugoslávského hráče rugby. Zatčení potvrdil mluvčí srbské prokuratury Bruno Vekarić a mluvčí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Olga Kavranová.

Župljanin po zatčení putoval k zvláštnímu soudu pro válečné zločiny v Bělehradě, kde byl vyslechnut. Když se nacházel válečný zločinec u soudu, nahlásil anonym uvnitř budovy bombu. Šlo však jen o planý poplach.

Bývalý policejní velitel byl už v roce 1999 obviněn z genocidy a ze zločinů proti lidskosti spáchaných během válek v bývalé Jugoslávii. Policie po něm neúspěšně pátrala téměř deset let. Župljanin patřil mezi čtyři muže, jimž se až dosud dařilo unikat spravedlnosti. Kromě něj se soudu stále vyhýbá také bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić, bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić a někdejší předák chorvatských Srbů Goran Hadžić. Jejich dopadení a předání mezinárodnímu tribunálu je klíčovou podmínkou, kterou musí Srbsko splnit, bude-li se chtít v budoucnu stát členem Evropské unie.

Župljanin pochází z Bosny a žalobci ho viní ze zločinů spáchaných proti nesrbskému obyvatelstvu v západní Bosně, kde působil jako velitel místních bezpečnostních sil na počátku války.