Zemřel bývalý vietnamský premiér, tvůrce velké ekonomické reformy

Hanoj - Ve Vietnamu zemřel ve věku 85 let bývalý premiér Vo Van Kiet. Tvůrce ekonomické reformy vyvedl komunistickou zemi ze socialistického plánovaného hospodářství a mezinárodní izolace. Kromě toho stál také za zlepšením vztahů se Spojenými státy.

Kiet se narodil v rolnické rodině v jižní provincii Vinh Long v listopadu 1922. Už v 16 letech se přidal k indočínským komunistickým revolučním oddílům. Téměř čtyři desetiletí bojoval proti Francouzům a Američanům.

Jako předseda vlády pomohl vytvořit politiku, která do země přinesla zahraniční investice v hodnotě miliard dolarů, podnítila obchod a způsobila, že ekonomika rostla více než osmiprocentním tempem ročně. „Předtím se Vietnam nacházel v hrozné ekonomické situaci, což vládu donutilo k reformám,“ vysvětlil vietnamista Jan Ičo v pořadu Světadíl. Z centralizovaného systému sovětského typu se Vietnam začal koncem 80. let měnit v zemi s privatizovanými podniky a tržními cenami.

Kiet stál i za normalizací vztahů se Spojenými státy, což se podařilo v roce 1995, kdy do Vietnamu přijel vůbec první americký velvyslanec po válce. Spojené státy poté udělily Vietnamu položku nejvyšších výhod.

Kiet v roce 1997 ve svých 74 letech rezignoval na funkci předsedy vlády s tím, že země naléhavě potřebuje, aby moc převzali mladší lidé. K rozvoji země se ale vyjadřoval až do konce života. Stavěl se například proti rozšířování metropole Hanoje, zákonodárci však příslušnou legislativu nakonec minulý měsíc stejně schválili.

Kiet zemřel po mozkové mrtvici ve středu 11. června ve věku 85 let. Jeho tělo bylo převezeno do Ho Či Minova Města, kde bude bývalý vietnamský premiér nejspíš pochován.