Nový chorvatský zákon umožní řidičům pít, ale také zpřísňuje pokuty

Záhřeb - Povolené půl promile alkoholu, přísnější pokuty za rychlou jízdu a povinné svícení v létě jen pro motorky. To jsou hlavní body nového zákona o bezpečnosti silničního provozu, který bude v Chorvatsku platit od úterý 17. června.

Povolených 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče ale neplatí pro všechny: mladí řidiči do 24 let, řidiči z povolání, taxikáři, instruktoři autoškol a řidiči záchranky mají i nadále absolutní zákaz pití alkoholu před jízdou. Pokud se řidič dopustí dopravního přestupku a v krvi mu bude zjištěn alkohol do 0,5 promile, zaplatí v přepočtu pokutu přes 2340 korun. Pokuty jsou dále odstupňovány podle množství alkoholu v krvi. Pokud přesáhne 1,5 promile, může řidič zaplatit 17 000 - 50 000 korun nebo může být odsouzen k trestu odnětí svobody až na 60 dnů.

Auta musí povinně svítit v zimě, motorky pořád

Chorvatský zákon nově upravuje také svícení u motorových vozidel. To bude přes den povinné jen v zimním období, tedy v době platnosti zimního času. Výjimkou jsou motorky a mopedy, které musí svítit po celý rok.

Přísnější pokuty za rychlou jízdu v obci

Nový zákon zpřísňuje postihy za závažná porušení dopravních předpisů. Například za překročení rychlosti v obci do deseti kilometrů za hodinu zaplatí řidič v přepočtu 1000 korun. Pokuty jsou dále odstupňovány podle výše překročení rychlosti. Pokud řidič jede v obci rychleji o více než 50 kilometrů v hodině, hrozí pokuta v přepočtu zhruba 17 000 - 50 000 korun. Při jízdě mimo obec vyjde překročení rychlosti o 10-30 kilometrů za hodinu na 1700 korun, při překročení o více než 50 kilometrů v hodině až na 10 000 - 23 000 korun. Stejná pokuta hrozí za neuposlechnutí pokynů policisty.