Expo ve Španělsku ohrozila velká voda

Zaragosa - Ve španělské Zaragose bude slavnostně zahájena mezinárodní výstava EXPO 2008. Svoje expozice zde představí sto zemí. Letošní téma je voda. Provincie, kde se výstava koná, má přitom paradoxně sama s vodou problémy. Vytrvalé deště v minulých týdnech rozvodnily řeku Ebro a hrozily záplavy dokonce i v samotném areálu výstaviště.

Voda se na Zaragozu nejdřív několik týdnů lila z nebe. Pak se kvůli tomu přehrady naplnily až po okraj a musely se odpouštět. Řeka Ebro zaplavila oba břehy. Některé vesnice zčásti skončily pod vodou.

Většina provincie Aragon přitom trpí naopak nedostatkem vody. Stačí popojet o pár kilometrů dál. Na nehostinné stepi nezanechaly prudké deště ani stopy anebo je zahladil neustálý suchý vítr. Na suchých a málo obydlených pláních se uživí hlavně sluneční elektrárny.

Problémy spojené s vodou se proto řeší v hydrologickém ústavu v Zaragoze. Centrála přijímá data ze senzoru na všech tocích a přehradách. A obnovuje je každých patnáct minut. Díky tomu dokáže i předpovídat, co se bude dít dál.

Přípravy výstavy přesto provázely obavy. Výstaviště stoji v záplavové části města a voda se tam v minulých dnech dostala. Přišlo to ve chvíli, kdy mela končit výstavba pavilonu. Kvůli velké vodě se musel změnit program inaugurace. Deště v těchto dnech končí a rozvodněná řeka by už neměla výstaviště nijak ohrozit.