Slovenská generální prokuratura se zabývá úmrtími při pokusu o útěk z Československa

Bratislava - Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) zdokumentoval případy 42 obětí, jejichž pokus o útěk ze socialistického Československa do Rakouska ukončil elektrický proud, kulka nebo služební psi pohraniční policie. A historici přinášejí i podklady vedoucí k těm, kteří jsou za tyto smrti zodpovědní. Generální prokurátor se ale kauzám brání.

Několikasetstránkové trestní oznámení má podle prokurátora Dobroslava Trnky pouze odvést pozornost od politických problémů samotného ústavu. Jejich původcem je odhalení minulosti předsedy Slovenské národní strany Jána Sloty, který teď usiluje o zrušení ÚPN. „V oznámení nejsou žádné závěry ani konkrétní skutečnosti, které by vedly ke konkrétním osobám, jež by měly být stíhány," vysvětluje prokurátor.

ÚPN ale nesouhlasí. "Oznámení se připravovalo od roku 2004 a je zadokumentované v takové šířce, že generální prokuratura má množství záchytných bodů," uvedl mluvčí ústavu Michal Dzurjanin. Prokurátor přesto slibuje, že se podnětem ÚPN bude zabývat. Jak se tato kapitola dějin uzavře, ale stále zůstává nezodpovězenou otázkou.