Opakované volby v Makedonii vyhrála hlavní albánská strana

Skopje - V Makedonii se opakovali parlamentní volby ve víc než 180 obvodech. Hlasování z prvního června muselo být přerušeno, v oblastech osídlených Albánci ho totiž poznamenaly podvody, zastrašování i střety mezi stoupenci soupeřících stran. Jeden člověk zemřel, 160 dalších policie zatkla. Podle dostupných informací proběhly dnešní volby v klidu bez násilností. Předběžné výsledky budou známy kolem půlnoci.

UDI vznikla z původního separatistického hnutí, které se v roce 2001 postavilo proti makedonským silám během povstání, jež zemi uvrhlo na pokraj občanské války. Západním diplomatům se nakonec podařilo předáky albánských povstalců přesvědčit, aby souhlasili se složením zbraní a vstupem do vlády výměnou za větší práva menšiny.

Nedělní hlasování se týkalo přibližně 200 okrsků v oblastech osídlených Albánci, kde byly při volbách před dvěma týdny zaznamenány podvody, zastrašování i násilné střety, které si vyžádaly jeden lidský život.

Hlasování se ale tentokrát obešlo bez větších incidentů i násilností, což bylo důležité kvůli makedonským ambicím vstoupit do NATO a Evropské unie, jak varoval i evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn. Makedonie je kandidátem na vstup do EU už dva a půl roku, ale přístupová jednání ještě nezačala. Pozvání do NATO navíc v dubnu zablokovalo Řecko kvůli sporům o název země. Západ také znepokojují nové známky napětí, které se objevily po vyhlášení nezávislosti Kosova, kde Albánci tvoří většinu.

Makedonci ve volbách z 1. června podpořili konzervativní blok dosavadního premiéra Nikolu Gruevskiho, jenž bude mít ve 120členném parlamentu celkem 64 poslanců. Gruevski nicméně na výsledky nedělního opakovaného hlasování čekal a předpokládá se, že vítěznou stranu albánského duelu pozve do vlády.