Bývalá šéfka Hewlett-Packard má pomoci McCainovi získat voličky Clintonové

Washington - Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států John McCain má v ruce nový trumf. Stala se jím jedna z nejvlivnějších žen amerického světa byznysu, bývalá generální ředitelka počítačové společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinová. McCainovi má pomoci oslovit více voliček.

McCain se netají, že by si přál oslovit ženy, které donedávna podporovaly newyorskou senátorku Hillary Clintonovou. Té se však nepodařilo uspět v souboji s Barackem Obamou o demokratickou nominaci do duelu o Bílý dům.

Fiorinová působí od svého odchodu z čela Hewlett-Packard jako ekonomická poradkyni. Radit bude nyní i Johnu McCainovi, a to i s kritikou Obamova hospodářského programu. „Obama nikomu daně nesníží,“ prohlásil McCain v Pennsylvanii a dodal, že naopak jeho návrhy by ušetřily každé středostavovské rodině v průměru tisícovku dolarů (necelých 16 tisíc korun).

Republikánský kandidát také slibuje, že během případného působení v Bílém domě „dramaticky“ zvýší počet žen ve vládě a v dalších významných funkcích. Stejně jako dříve Clintonová chce McCain zrušit daňe na pohonné hmoty. S newyorskou senátorkou se veterán vietnamské války rozcházel třeba v názoru na potraty.