Vědci varují: Děti do 12 let by neměly volat mobilem

Paříž - Dvě desítky evropských a amerických vědců opět otevřely otázku bezpečnosti mobilních telefonů. Ve zprávě zveřejněné ve francouzském nedělníku Le Journal du Dimanche varují před negativními dopady mobilů zejména na zdraví dětí. Děti mladší dvanácti let by podle nich neměly mobilní telefony raději vůbec používat.

Mobilní telefon je podle signatářů výzvy při komunikaci třeba mít pokud možno nejméně metr od těla, což umožní zabudovaný reproduktor, nebo hands free sada. Člověk by měl prý také nosit co nejméně mobil při sobě. Vědci zároveň nabádají lidi, aby spíše komunikovali textovými zprávami než telefonováním. 

Autoři výzkumu koordinovaného světově známým profesorem psychologie z Pittsburské univerzity Davidem Servan-Schreiberem se shodují v tom, že sice neexistuje formální důkaz škodlivosti mobilních telefonů na zdraví, ale že dlouhodobé vystavování se radiaci mobilu zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

„Jsme dnes ve stejné situaci, jako tomu bylo před padesáti lety s azbestem a tabákem. Buď nic neuděláme a přijmeme riziko, nebo připustíme, že existují určité znepokojivé vědecké poznatky,“ řekl francouzský odborník na rakovinu a signatář výzvy Thierry Bouillet.

O neblahém vlivu mobilních telefonů pro lidské zdraví se vedou vášnivé debaty již řadu let. Jednotlivé výzkumy, které byly dosud provedeny, se však zásadně rozcházejí.

Varování před škodlivostí mobilů se objevila již v minulosti. Například studie týmu Kalifornské univerzity v květnu tvrdila, že těhotné ženy, které pravidelně používají mobilní telefony, zvyšují riziko, že jejich dítě bude trpět poruchou chování. Studie navazovala na zjištění ruských odborníků, kteří došli k závěru, že ohrožení z mobilních telefonů „není o mnoho nižší než riziko, jaké pro zdraví nenarozených dětí představuje tabák nebo alkohol“.