Francouzští prezidenti nejezdí do Česka moc často

Praha - Prezidentské návštěvy z Francie nejsou v Česku příliš časté. První francouzský prezident, který se v Československu od jeho vzniku v roce 1918 objevil, byl Francois Mitterand. Nejznámějším bodem jeho návštěvy byla dnes už legendární snídaně s disidenty 9. 12. 1988. Francouzský prezident si tehdy tuto snídani kladl jako podmínku své cesty do socialistického Československa.

Snídaně byla chápána jako uznání opozice a disentu. Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické k tomu podotýká: „Lidé blízcí tehdejšímu francouzskému prezidentovi říkali, že ta proslulá snídaně byla hlavní důvod, proč sem Mitterand přijel. Formality s oficiálními představiteli Československa byly jen takový vedlejší, byť nutný produkt.“

Komunistická média o snídani s disentem informace nepřinesla, věnovala se pouze oficiální části programu. Mitterand komunistické politiky překvapil zmínkami o ohlasu, který ve Francii vyvolalo Pražské jaro, a také citacemi z děl T. G. Masaryka.

Francois Mitterand se do Československa brzy vrátil, přijel už v roce 1990 a pak ještě dvakrát. V dubnu roku 1997 přiletěl do Prahy nový francouzský prezident Jacques Chirac. Poslance a senátory tehdy ujistil, že Francie udělá všechno pro to, aby Česko brzy vstoupilo do NATO a EU.