Francouzská armáda s novou tváří

Paříž - Francie zeštíhlí svou armádu. Chce omezit počet vojáků i vojenské techniky. Větší důraz bude naopak klást na rozvědku, zejména na špionážní satelity. Návrh nové obranné doktríny Francie, takzvané Bílé knihy, dnes oficiálně zveřejní prezident Nicolas Sarkozy. Ministr obrany ale zdůraznil, že by se tím měla akceschopnost francouzské armády jen zvýšit.

Ministr obrany Hervé Morin zdůraznil, že to rozhodně neznamená pokles hodnoty francouzské armády a schopnosti zasáhnout, ale právě naopak: „Musíme přizpůsobovat naši obranu světu, který je v pohybu. Vojenské prostředky je třeba přizpůsobovat globalizaci a novým hrozbám,“ dodal.

Odborníci vyhodnotili nové oblasti ohrožení, z nichž byl poprvé vyloučen větší ozbrojený konflikt v Evropě. Zato byly doplněny hrozby jako kybernetický útok, terorismus, pandemie, zdravotní krize nebo klimatické katastrofy. V této souvislosti nabývá na váze rozvědka, která se stane strategickou prioritou. Na rozdíl od jiných částí armády, kde lze očekávat významné rozpočtové škrty, prostředky vynaložené na vojenské družice se mají do roku 2020 zdvojnásobit.

Bílá kniha předpokládá, že do roku 2025 armáda sníží své počty o 54 tisíc mužů, tedy o jednu šestinu. Operační pozemní síly mají mít příště 88 tisíc mužů, z toho 30 tisíc má být vycvičeno a vybaveno pro mise v odlehlých částech světa. Pozemní síly mají dostat 650 nových bojových vozidel pěchoty. V současnosti mají 400 těžkých tanků, 700 lehkých tanků a 1 100 lehce obrněných vozidel, přitom řada z nich je na vyřazení.

Letectvo má mít v budoucnu 300 bojových strojů, včetně víceúčelových bitevníků Rafale a inovovaných stíhaček Mirage 2000. V současnosti má letectvo 350 bojových strojů. Ubudou především strategické bombardéry - nosiče jaderných zbraní.

Námořnictvo bude mít o 6 fregat méně, tedy 18. Počet útočných jaderných ponorek, vybavených balistickými raketami, zůstane stejný jako v současnosti, tedy 6.

Francouzská armáda projde zeštíhlením.
Francouzská armáda projde zeštíhlením.