Olympijská pochodeň putuje Čínou, v sobotu dorazí do Lhasy

Peking - Právě dnes proběhla městem Kašgar v autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou obývají Ujgurové - etničtí muslimové, štafeta s olympijskou pochodní. Úřady chtěly zajistit klidný průběh, a proto Kašgar uzavřely. V sobotu pak zamíří olympijský oheň do Lhasy v Tibetu. Zdejší etapu ale údajně kvůli nedávnému zemětřesení organizátoři zkrátili ze tří dnů na jeden.  

Donedávna nebylo jasné, zda vůbec olympijská štafeta Lhasou proběhne, Tibet je totiž po krvavě potlačených nepokojích stále pro turisty i zahraniční novináře uzavřen. Nyní tedy organizátoři využili situace a zkrácení etapy v Tibetu odůvodnili následky ničivého zemětřesení.

Dnešní běh v Kašgaru se uskutečnil za přísných bezpečnostních opatření a za přítomnosti pouze pečlivě vybraných diváků. Kdo se chtěl podívat na oheň, musel mít visačku s pořadovým číslem.

Pro jistotu také zůstaly zavřené všechny obchody ve městě, kolem trasy olympijského ohně, kterou hlídaly stovky vojáků, pak postávaly jenom skupinky příznivců Číny.

Místní obyvatelé se navíc podle nařízení Pekingu neměli akce vůbec účastnit, prý se na štafetu mohli podívat jen v televizi. „I kdyby nám to dovolili, myslím, že by se lidé stejně drželi stranou,“ dodala obyvatelka Kašgaru.

Etničtí muslimové se totiž nikdy nesmířili s tím, že je oblast Sin-ťiang součástí Číny. V historii totiž provincie dlouho k Číně nepatřila. Peking teď uspořádáním štafety v oblasti Sin-ťiang demonstruje svou sílu i to, že tato provincie náleží právě jí.