Terorismus jako rozbuška mezi McCainem a Obamou

Washington - Ostré střety amerických prezidentských kandidátů vyvolal boj proti terorismu. John McCain a Barack Obama mají rozdílné názory na způsob boje a práva podezřelých teroristů. Zatímco McCainova kampaň obviňovala Obamu z naivity, demokratický senátor v odvetě důrazně zaútočil na podle něj neúspěšnou republikánskou politiku, která přispěla k tomu, že šéf sítě al-Káida Usáma bin Ládin je dosud na svobodě.

McCainovi poradci obvinili Obamu, že je „naivní“ a podléhá „falešným představám“, když si myslí, že je možné jednat s podezřelými teroristy jako se zločinci „v rámci ústavy“. V narážce na teroristické útoky z 11. září 2001 tvrdili, že Obama uvažuje ještě jako 10. září.

K podobnému střetu došlo před čtyřmi roky, kdy republikán George Bush zaútočil na demokratického kandidáta Johna Kerryho za jeho údajnou měkkost vůči teroristům. Zatímco Kerry tehdy váhal s reakcí, Obama teď ihned přešel do protiútoku.

„Jsou to stejní lidé, kteří pomohli připravit válku v Iráku. Ta jen odvedla pozornost v době, kdy jsme mohli dostat pachatele skutečně odpovědné za 11. září,“ řekl Obama novinářům. „Snaží se o to, co dělají před každými volbami - použít terorismu k vystrašení Američanů.“

Podle Obamy je Usáma bin Ládin stále na svobodě i kvůli tomu, že Bushova strategie v boji s terorismem neuspěla.

Slovní přestřelku odstartovalo Obamovo interview v pondělí večer s televizí ABC, v němž dával do kontrastu časově neomezené zadržování podezřelých teroristů bez obvinění na základně Guantánamo, které zavedla Bushova vláda, s trestním stíháním pachatelů prvního teroristického útoku na newyorské Světové obchodní středisko v roce 1993.

„Tehdy jsme byli schopni pachatele zadržet a postavit je před soud. Jsou v americkém vězení a neškodní,“ řekl Obama. „A fakt, že se o takový přístup tato administrativa nesnažila, vedl k tomu, že jsme mnoho ze zadržených nikdy nepostavili před soud a současně jsme zničili svou věrohodnost ve světě, pokud jde o vládu práva,“ dodal v narážce na Guantánamo.

Obama ocenil nedávné rozhodnutí nejvyššího soudu z minulého týdne umožňující vězňům z Guantánama obrátit se na americké civilní soudy. Zato podle McCaina jde o jedno z nejhorších rozhodnutí nejvyššího soudu v historii Spojených států.

Podle bývalého šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) a McCainova poradce Jamese Woolseyho má Obama „mimořádně nebezpečný a mimořádně naivní přístup k terorismu a k vězňům zajatým v zahraničí, kteří se podíleli na teroristických útocích proti Spojeným státům“.

Před volbami v roce 2004 tvrzení Bushovy kampaně, že Kerry je měkký vůči teroristům, mělo u voličů ohlas a pomohlo Bushovi k druhému funkčnímu období v Bílém domě, přestože demokraté ho obviňovali, že z volebních důvodů nahání Američanům strach. Nicméně, když před kongresovými volbami v roce 2006 Bushův poradce Karl Rove tvrdil, že demokraté mají pohled na svět z dob před 11. září, republikánům to nepomohlo a přišli o většinu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu.

Obama sestavil poradní skupinu expertů pro národní bezpečnost 

McCain se v nynější kampani snaží zdůrazňovat malé zahraničněpolitické zkušenosti šestačtyřicetiletého Obamy. Aby čelil podobným výtkám, rozhodl se Obama sestavit poradní skupinu expertů pro národní bezpečnost, která se s ním dnes sejde k inaugurační schůzce.

Jsou v ní respektovaní bývalí poslanci Kongresu, kteří se zabývají zahraniční politikou, jako Sam Nunn, Lee Hamilton či David Boren, i lidé, kteří radili Obamově soupeřce v boji o demokratickou nominaci Hillary Clintonové. K nim patří ministři zahraničí a obrany bývalého prezidenta Billa Clintona jako Madeleine Albrightová, William Perry a Warren Christopher.

S touto pracovní skupinou se chce Obama pravidelně setkávat až do listopadových voleb. Kromě toho je pravděpodobné, že v případě zvolení prezidentem bude mezi nimi vybírat i některé ministry svého kabinetu.