V Illinois se protrhly hráze

Gulfport - Dvě protipovodňové hráze neudržely nápor velké vody a protrhly se. Voda na západě amerického státu Illinois zaplavila okolí. Nejméně u devíti dalších hrází se voda už začala přelévat přes okraj. První odhady škod způsobených záplavami jen ve státě Iowa dosahují téměř tři miliardy dolarů.

Jedna z hrází se protrhla u osady Meyer v Illinois. Voda zaplavila přes 17 tisíc akrů té nejlepší zemědělské půdy. Ohroženy jsou další města na řece Mississippi, hlavně ve státě Missouri. V ohrožených oblastech pokračují evakuace obyvatel.

Záchranáři a stovky dobrovolníků se snaží hráze zpevňovat pytli s pískem a jen doufají, že nezačne pršet a hráze nápor vody zadrží. Velká část letošní úrody v obilném pásu amerického Středozápadu je zničena, cena obilí dnes kvůli povodním vyšplhala na rekordní výši.

Americké ministerstvo zemědělství uvedlo, že učiní vše, aby farmářům na Středozápadě při nejhorších záplavách za posledních 15 let pomohlo. Ve čtvrtek se do Iowy chystá prezident George Bush. Doprovázet ho má ministr zemědělství Edward Schafer.

Asi 25 tisíc lidí, kteří museli být násilím evakuováni ze svých domů ve městě Cedar Rapids, se postupně vracejí domů, protože voda naštěstí v této oblasti poněkud opadla. Největší starosti mají lidé ve městech Gulfport a Clarksville. V Gulfportu velká voda prorazila místní hráz už v úterý a lidé museli být zachraňováni vrtulníky i pomocí nejrůznějších plavidel.

Ve státech Iowa, Illinois a Missouri vzniklo v posledních dnech celkem 26 protipovodňových hrází. Jedna se protrhla už v úterý, dvě další dnes. Úřady se obávají, že voda zřejmě ještě nekulminovala a protržení dalších hrází stále hrozí. Záplavy, které vyvolaly silné deště, pustoší americký Středozápad už od konce května.

Rozvodněná řeka Opava v Karlovicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24