Mezi Hamasem a Izraelem začalo platit příměří

Jeruzalém - V palestinském pásmu Gazy dnes začalo příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas. Příměří má trvat půl roku. Izrael se netají obavami, že příměří tak dlouho nevydrží.

Dohoda, kterou dojednal Egypt, má zajistit zpočátku nejméně třídenní absolutní klid zbraní, postupně zmírnit izraelskou ekonomickou blokádu Gazy a vést k vyjednávání o výměně vězňů. Obě strany ale také daly najevo skepsi, zda příměří vydrží. Palestinští radikálové ještě ve středu na jižní Izrael vypálili na 40 raket.

Hamas se zavázal, že nezavdá Izraeli příčinu k vypovězení dohody, a také druhá nejsilnější radikální organizace Islámský džihád oznámila, že nebude příměří torpédovat. Džihád ale zároveň tvrdí, že středeční raketový útok je odvetou za úterní izraelský útok, při němž přišlo o život několik jeho členů.

Podle dohody má Izrael začít postupně otvírat silniční hraniční přejezdy mezi pásmem Gazy a svým územím. V neděli pak mají být obnovena vyjednávání o propuštění vojáka Gilada Šalita, který je v zajetí v pásmu Gazy od června roku 2006. Hamas za jeho vydání žádá, aby Izrael propustil na 450 svých členů vězněných v Izraeli.

Situace se vyostřila loni v lednu, kdy vládu nad Gazou převzal Hamas - podle Izraele teroristická organizace. Palestinské rakety začaly létat stále častěji. A častější byly i tvrdé izraelské odvety. Na blokádu Gazy doplatili obyčejní lidé. Kvůli nedostatku elektřiny i potravin se mluvilo o hluboké humanitární krizi.