Italský soud zatočil s mafií, 16 členů dostalo doživotí

Neapol - Neapolský odvolací soud potvrdil doživotní rozsudky nad 16 členy zločinecké organizace Camorry, která patří k jihoitalské mafii. Do konce života bude za mřížemi i šéf klanu Casalesi - Francesko Schiavone, známý pod přezdívkou Sandokan. Proces s mafiány patří k největším v italské historii, trval sedm let a obžalovaných bylo původně přes 100. První verdikt rozhodl o doživotí pro 21 lidí, dalších 95 dostalo dohromady přes 800 let.

V procesu známém jako Spartakus dostalo dalších 14 členů klanu tresty od dvou do 30 let. Přelíčení se z bezpečnostních důvodů konalo v bunkru věznice Poggioreale na neapolském předměstí. Soudci potvrdili doživotní verdikt soudu první instance pro „Sandokana“ Schiavoneho, ten je přitom už od roku 1998 ve vězení. Stejné tresty padly i pro další tři bosse, Franceska Bidognettiho, Micheleho Zagariu a Antonia Iovineho. Poslední dva jsou však dlouhodobě na útěku.    

Vynesení rozsudku se dnes zúčastnili pouze dva mafiáni, a to ještě umístění v zamřížovaných klecích. Zbývající zločinci museli kvůli bezpečnostním důvodům zůstat ve svých celách a jednání probíhalo prostřednictvím videokonferenčního spojení.

Proces Spartakus provázely dramatické epizody, pět osob, které přistoupily během vyšetřování na spolupráci s policií, bylo zavražděno. Jednomu soudci a dvěma novinářům mafiáni veřejně vyhrožovali smrtí.