OSN: Znásilnění je válečná zbraň

Washington - Rada bezpečnosti OSN se shodla na dokumentu, který klasifikuje znásilňování jako válečnou zbraň. Popisuje ho jako taktiku v boji, která ohrožuje mezinárodní bezpečnost. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna dosáhlo na ženách v oblastech postižených konflikty neuvěřitelných rozměrů. OSN teď pracuje na řešení problému.

Bude pátrat potom, jak rozšířené je sexuální násilí a jak mu zabránit. Organizace hájící lidská práva označují toto rozhodnutí za historické. Během projednávání návrhu vyjádřily výhrady Čína, Rusko, Indonésie a Vietnam. Tyto státy kladly otázku, zda je znásilňování tématem, kterým by se Rada bezpečnosti OSN měla zabývat. Rezoluci ale jednoznačně podpořilo 15 členů rady.

Text popisuje znásilňování jako válečnou zbraň. Jde o taktiku, která má civilní obyvatele ponížit. Důsledkem sexuálního násilí pak je, že národy jsou snadněji ovladatelné, útočníci je zastrašují. Takové praktiky ještě zhoršují tíživou situaci v oblastech válečných konfliktů a ohrožují obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti. Problém je podle OSN nejpalčivější na území bývalé Jugoslávie, v Dárfúru, v Demokratické republice Kongo nebo ve Rwandě. V Demokratické republice Kongo je denně znásilněno 40 žen, někdy se sexuálního násilí dopouštějí dokonce míroví pracovníci, kteří mají civilní obyvatelstvo naopak chránit.  

OSN proto chce, aby vznikla iniciativa, která by tomuto trendu zabránila. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová upozornila na to, že sexuální násilí negativně ovlivňuje nejen zdraví a psychiku obětí, ale také sociálních stabilitu v postižených zemích. Maj-Gen Patrick Cammaert z OSN o znásilňování řekl: „Je to velmi účinná zbraň, protože úplně zničí celou společnost.“ K sexuálnímu násilí na ženách podle něj dochází přímo před jejich muži, což později přináší sociální problémy.