Britové vydají údajného teroristu Masrího do USA

Londýn – Velká Británie vydá do Spojených států abú Hamzu Masrího. Masrí se proti tomu sice v minulosti odvolal, britský nejvyšší soud ale dnes jeho odvolání zamítl. Radikální britský muslimský duchovní, který si v současnosti odpykává sedmiletý trest v britském vězení, čelí v USA obviněním z podpory mezinárodní teroristické sítě al-Káida.

Egyptský rodák čelí podezření, že se mezi lety 1998 až 2000 pokusil v americkém státě Oregon založit výcvikový tábor pro teroristy a zajišťoval finance pro al-Káidu a afghánské fundamentalistické hnutí Taliban. Tomu měl obstarávat také nové bojovníky.

V případě výcvikového tábora figuruje i Švéd libanonského původu Oussama Kassir, který byl před třemi roky zadržen v Praze a loni ho Česko vydalo do USA.

Podle nejvyššího soudu je nařízení vydat Masrího do Spojených států, které v únoru schválila britská ministryně vnitra Jacqui Smithová, nezvratné. Duchovní, jenž sedí v londýnském vězení za navádění k vraždě a rasové nesnášenlivosti, má nyní 14 dní na to, aby se proti verdiktu odvolal ke Sněmovně lordů. Horní komora britského parlamentu je nejvyšší odvolací instancí ve Spojeném království. Masrí, kterému je asi 50 let a přišel o oko a ruku, je rovněž podezřelý, že stál za únosem 12 západních turistů v Jemenu v roce 1998. Mužům, kteří rukojmí zadržovali, údajně radil a zajistil jim satelitní telefon.