„Chybějící“ Tibeťané jsou na svobodě

Peking - Čínské úřady propustily 1157 osob obviněných z méně významných skutků během březnových násilných protičínských protestech ve Lhase. Tribunály čínské autonomní oblasti Tibet odsoudily dalších 12 lidí za účast při demonstracích. Informace o výši trestů nejsou k dispozici. Spolu s 30 osobami odsouzenými už v dubnu k trestům vězení od tří let po doživotí tak bylo za nepokoje v Tibetu potrestáno celkem 42 lidí.

Během nepokojů a jejich potlačování zahynulo podle čínských oficiálních zdrojů 22 lidí, z toho jeden „vzbouřený Tibeťan“ a 21 Číňanů. Tibetská exilová vláda ovšem zveřejnila upřesněné údaje, podle nichž si střelba čínských bezpečnostních sil do demonstrantů v březnu vyžádala celkem 209 obětí. Šlo o největší tibetské nepokoje za posledních 20 let a rozšířily se i do dalších čínských provincií s tibetskou menšinou.

„Podle informací, které jsme prověřovali, a pak znovu křížově ověřovali, je nejnovější počet obětí 209,“ prohlásil mluvčí tibetské exilové vlády Karma Čophel. Tibetská delegace prohlášení učinila na krátkém briefingu v Moskvě, přes kterou letěla na návštěvu do buddhistické Kalmycké republiky, která leží na jihu Ruska.

Pozorovatelé se domnívají, že 12 set propuštěných má být jakousi tečkou za březnovými nepokoji, 12 odsouzených pak má sloužit jako výstraha před sobotní štafetou olympijské pochodně, která bude procházet Lhasou.