Americké jaderné základny v Evropě mají nedostatky v bezpečnosti

Washington - Americké vojenské základny v Evropě, na nichž jsou umístěny jaderné zbraně, mají podle interní zprávy amerického ministerstva obrany problémy s naplňováním bezpečnostních standardů stanovených Pentagonem. Zpráva mimo jiné konstatuje, že potíže jsou spojené s personálním zajištěním základen a bezpečností budov. Kterých základen se konkrétně výhrady komisařů týkaly, ale ze zprávy nevyplývá.  

Zpráva o 117 stranách vychází z inspekcí, které Američané na základnách v poslední době provedli. Ministerstvo na jejich základě v únoru došlo k závěru, že „jaderná bezpečnost je dostatečná, ale vyžaduje posílení“.

Podle Pentagonu klesla od dob studené války odborná způsobilost příslušníků letectva. Navrhuje proto posílit systém inspekcí. Upozorňuje také na zcela konkrétní problémy, které se týkají například oprav vojenských budov a ochrany areálů.

Spojené státy mají jaderné zbraně na sedmi evropských základnách v šesti státech - Británii, Belgii, Nizozemsku, Německu, Itálii a Turecku. Je v nich umístěno celkem 300 až 350 jaderných hlavic.