Tajfun na Filipínách si vyžádal zatím 230 obětí a převrátil trajekt

Manila - Při lokálních záplavách vyvolaných tajfunem Fengshen zahynulo na Filipínách minimálně 230 lidí. Počet obětí může podle místních úřadů ještě narůst. Tisíce lidí totiž údajně uvízly na střechách svých zaplavených domů. V centrální části Filipínského souostroví se navíc v sobotu v době řádění tajfunu převrátil trajekt. Na palubě bylo asi 845 lidí. Záchranáři dnes objevili 48 osob, které nehodu přežily. Počet zachráněných lidí z potopeného trajektu tak stoupl na 52. Přes 700 lidí se ale stále pohřešuje.

Centrální části Filipín bičuje vichr v nárazech o rychlosti až 190 kilometrů v hodině. Čluny záchranářů, které se vydaly na místo lodního neštěstí tři kilometry od pobřeží ostrova Sibuyan, se jen obtížně probíjely vysokými vlnami. První zprávy o ztroskotání trajektu „Princezna hvězd“ jedoucího z Manily dostaly přitom pobřežní hlídky už v sobotu, kdy vyslal nouzový signál. Bouře a nulová viditelnost jim ale bránily vyjet. 

Mluvčí pobřežních hlídek, citovaný agenturou AFP, projevil obavy, že zahynout mohla většina lidí. „Doufám stále, že někdo přežil,“ dodal. Dosud byla objevena jen těla 15 pasažérů, konečná bilance této tragédie ale může být daleko vyšší. O osudu zbývajících pasažérů, mezi nimiž je i zhruba 50 dětí, a 121členné posádky není dosud nic známo.

Filipínské námořnictvo v potopeném trajektu neobjevilo žádné známky života. „Přiblížili jsme se k trupu plavidla, začali jsme na něj bouchat a čekali jsme na znamení, které by nasvědčovala tomu, že jsou uvnitř stále ještě živí lidé,“ řekl podplukovník Edgar Arevalo. „Naneštěstí jsme se žádné odezvy nedočkali.“ Přesto by se dnes potápěči měli pokusit provrtat do trupu otvory, kdyby ve vzduchových kapsách přeci jen někdo přežil. Do záchranných a pátracích akcí by se měla zapojit i americká vojenská loď, která by do oblasti měla dorazit zítra.

Trasa trajektu Princezna hvězd

Trajekt v pátek vyplul z Manily a v sobotu odpoledne měl dorazit na ostrov Cebu v centru souostroví. Jeden z přeživších řekl, že kvůli bouři musel trajekt zbrzdit svou plavbu. „Právě jsme jedli, když se loď najednou převrátila. Řekli nám, abychom si navlékli záchranné vesty a opustili plavidlo,“ citovala jeho líčení agentura DPA.

Mnozí lidé prý naskákali do moře. „Ti, kdo nedokázali skočit, nejspíš přišli o život uvnitř lodi,“ řekl tento očitý svědek neštěstí. Opustit loď podle něj nemohli především starší lidé a děti. Lodní neštěstí nejsou na Filipínách vzácná - mnohé trajekty jsou staré a špatně udržované a prosazování bezpečnostních opatření je nedostatečné.

„Iloilo je jak oceán. Je to nejhorší neštěstí, jaké jsme kdy v historii měli,“ sdělil místnímu rozhlasu guvernér provincie Neil Tupaz. Vody z náhlých záplav spláchly podle něj celé vesnice. 

Tajfun zasáhl centrální a jižní oblast Filipín především v pátek. Provázel jej větrem dosahujícím rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Dílo zkázy však ještě není dokončeno: „Očekáváme, že během 24 hodin přejde tajfun přes centrální části ostrova Luzon - přinese s sebou záplavy a poškodí úrodu,“ vysvětlil administrátor civilní obrany Glenn Rabonza.

Na Filipínách meteorologové ročně napočítají kolem dvou desítek tajfunů. V roce 1991 v této oblasti zemřelo více než 7 000 lidí kvůli záplavám vyvolaným tajfunem. V roce 2006 pohřbil sesuv půdy z odlesněného a podmáčeného horského svahu zaživa odhadem tisíc lidí na ostrově Leyte.

Trasa trajektu Princezna hvězd
Trasa trajektu Princezna hvězd