Opoziční akci v Zimbabwe narušili Mugabeho příznivci

Harare – Účastníky předvolební akce opozičního kandidáta na zimbabwského prezidenta Morgana Tsvangiraie napadli v Harare ozbrojení příznivci dosavadní hlavy státu Roberta Mugabeho. Stoupenci nynějšího prezidenta obsadili městské výstaviště, kde se mělo setkání konat a zaútočili na přicházející Tsvangiraieho sympatizanty holemi a noži. Hnutí pro demokratickou změnu, jejímž kandidátem Tsvangirai je, potom začala uvažovat o bojkotu druhého kola voleb. To se má konat 27. června.

Mugabe, který byl v prvním kole poražen a hrozí mu odchod z prezidentské funkce, nedávno pohrozil občanskou válkou. Opakovaně nechal uvěznit Tsvangiraie a od počátku června je za mřížemi také druhý muž Hnutí pro demokratickou změnu Tendai Biti. Po posledním incidentu se začíná opozice obávat splnění hrozeb. „Musíme zvážit, zda stojí za to prolévat ve jménu voleb krev. Národní rada Hnutí pro demokratickou změnu o tom začne jednat v nadcházejících chvílích,“ řekl agentuře Reuters mluvčí strany Nelsona Chamisae.

Hnutí pro demokratickou změnu zvítězilo v březnových parlamentních volbách a Tsvangirai porazil dosavadního prezidenta Mugabeho v prezidentských volbách, které se konaly současně. Volební komise ovšem uvedla, že opoziční kandidát nezískal více než 50 procent hlasů, takže vyhlásila druhé kolo.