Pesticidy se budou v zemích EU používat méně

Lucemburk - Lobbisté ekologů a zemědělců sváděli tvrdé boje při projednávání pravidel pro používání pesticidů. Ministři zemědělství členských států se nakonec shodli na zpřísnění pravidel. Teď se bude ještě hledat kompromis s Evropským parlamentem, jenž má v této věci spolurozhodovací právo. Pokud nařízení nakonec projde, pak se sníží množství chemikálií, které jsou v "sedmadvacítce" pro zemědělské účely povoleny. K vyjednávání s europoslanci možná dojde až za českého předsednictví.

„V České republice předpokládáme, že podle nových pravidel zmizí z trhu asi 20 procent v současné době používaných přípravků na ochranu rostlin,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič a doplnil, že Česko rozhodně nová opatření vítá.

Zdlouhavá vyjednávání provázely mimo jiné střety dvou lobbujících skupin - ekologů a zemědělců. Ochránci přírody by nejraději zakázali veškeré používání potenciálně rizikových přípravků, protože se obávají dopadů na životní prostředí i zdraví lidí.

Zemědělci zase namítají, že přísná opatření by mohla vést k tomu, že by neměli čím ošetřovat pole, což by mohlo způsobit menší výnosy. Důsledky by pak prý mohli pocítit i běžní lidé, protože by to mohlo třeba omezit nabídku čerstvého ovoce a zeleniny na pultech obchodů.

Nakonec se ale našel určitý kompromis. Dohodlo se třeba, že pokud by existoval jasný důkaz, že hrozí nějaká krize, bude možnost pesticidy dočasně používat. V současnosti musejí být dané přípravky schvalovány v každé zemi.

Nyní by se ale měla unie rozdělit do severní, střední a jižní zóny se zhruba podobnými geografickými a klimatickými podmínkami. Ke schválení pro daný region by pak stačilo schválení v jednom státě.

U více toxických pesticidů by se pravidla pro schvalování měla zpřísnit. U těch, které jsou méně nebezpečné pro zdraví lidí či zvířat, by se naopak měla schvalovací procedura zjednodušit.