Amnesty International: Česká letiště sloužila CIA k tajným převozům vězňů

Praha - Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International (AI) informovala o tom, že Česká republika patří mezi země, které figurovaly v utajovaných transportech osob podezřelých z terorismu. Ty organizovala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Zpráva, která o tomto informuje, se odvolává na letové záznamy. Podle nich v Čechách nepřistávaly letouny se zatčenými na palubě, ale ty, které měly takový úkol za sebou nebo se na něj chystaly. Organizace zároveň vyzvala Evropu k přešetření těchto skutečností.

Podle dřívějších informací přitom Česko nemělo být součástí amerických přeprav. Nyní ale AI uvádí konkrétní případy a jména: „V říjnu 2003 vzlétl Gulfstream V jet registrovaný pod číslem N379P z Washingtonu, po mezipřistání v České republice a Rumunsku zamířil do Jordánska, kde vyzvedl muže jemenského původu Muhammada Bašmiláha a nezákonně ho převezl do utajované americké věznice v Afghánistánu.“

Podle informací AI se západní státy podílely na zadržování třinácti lidí. Řda z nich skončila v americké věznici teroristů Guantanámo, kterou organizace chránící lidská práva opětovně kritizují z porušování lidských práv. AI nyní evropské země vyzvala, aby zahájily nezávislá vyšetřování. Ta by měla zjistit skutečný rozsah jejich zapojení do amerického programu a zmíněné nezákonné praktiky veřejně odsoudit. „Stát je odpovědný za porušování mezinárodního práva, pokud vědomě pomáhá další zemi v páchání bezpráví,“ uvádí Amnesty International.

Světová média i zmíněná lidskoprávní organizace otevřely otázku utajovaných a ilegálních převozů již v roce 2003. Tehdy připustila pouze Velká Británie, že její letiště byla CIA využívána, ovšem opět bez vědomí Londýna. Čeští představitelé takovou variantu popřeli úplně. Amnesty International později dokonce Česko ze seznamu transportních evropských zemí vyloučila.