Teroristický útok na Ameriku by ve volbách pomohl McCainovi

Washington - Poradce republikánského kandidáta prohlásil, že by Johnu McCainovi v prezidentských volbách pomohlo, kdyby Spojené státy zažily nový teroristický útok. John McCain se od těchto výroků okamžitě distancoval. Poradce Charlie Black se později za svá slova omluvil.

Charlie Black prohlásil v rozhovoru pro magazín Forbes, že by útoky na Ameriku mohly být velkou výhodou pro republikánského kandidáta. Řekl také, že McCainovi hodně pomohla vražda bývalé pákistánské premiérky Bénazír Bhuttové. Výroky Blacka odsoudil jak McCain, tak jeho rival v nadcházejících prezidentských volbách, demokratický kandidát Barack Obama.

McCain to okomentoval: „Nedokážu si představit, proč to řekl.“ Poznamenal také, že se od teroristických útoků z 11. září roku 2001 neúnavně snaží pracovat na tom, aby se podobným událostem do budoucna předešlo.

Poradce se později za své výroky omluvil. „Hluboce lituji svých slov. Byla nevhodná,“ přiznal Black. Uznal, že se McCain skutečně v celé své kariéře věnoval otázce obrany země a stavěl vždy téma bezpečnosti mezi své priority.

Příznivci McCaina mají za to, že pro republikána, který procestoval během své služby v Senátu celý svět, je velkým plus jeho široký přehled o světovém dění. Oproti tomu se podle nich méně zkušený Obama v otázkách celosvětových problémů tak dobře neorientuje.

Obamovi by nevhodné výroky McCainova poradce mohly v podzimních prezidentských volbách pomoci. Demokratický kandidát se vyslovil, že Blackova poznámka o terorismu je velkou ostudou pro republikánskou kampaň.