Izrael znovu uzavřel přechody s pásmem Gazy

Jeruzalém - Izrael dnes znovu uzavřel tři hraniční přechody do pásma Gazy. Reagoval tak na akci palestinských radikálů, kteří v úterý vypálili na izraelské území rakety. O izraelském odvetném opatření informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj z izraelského ministerstva obrany. Podle dohody o příměří se měly hraniční přechody otevřít v 08:00 místního času (06:00 SELČ) pro zvýšené dodávky zboží do pásma. Přechody ale zůstanou uzavřené do odvolání, řekl armádní koordinátor pro pásmo Gazy Peter Lerner.

Příměří, které platilo pro pásmo Gazy od čtvrtka, porušila v úterý palestinská radikální skupina Islámský džihád raketovým útokem na izraelské území. Džihád ho označil za odvetu za předcházející vojenskou operaci na západním břehu Jordánu, při níž zahynuli dva Palestinci. Jedním z nich byl velitel Islámského džihádu.

Na západní břeh Jordánu se sice příměří zatím nevztahuje, ale Islámský džihád oznámil, že nehodlá sedět se založenýma rukama, umírají-li jeho členové i na tomto druhém palestinském autonomním území.

Příměří pro pásmo Gazy uzavřené za zprostředkování Egypta platí od 19. června a součástí dohody je absolutní klid zbraní na obou stranách. V souladu s dohodou Izrael už v neděli také začal uvolňovat ekonomickou blokádu tohoto přímořského území a do pásma tři dny proudily zatím jen humanitární dodávky potravin a nejnutnějšího spotřebního zboží. Připravuje se jednání o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož Palestinci v pásmu zadržují dva roky. Židovský stát za něj má výměnou vydat asi 400 vězněných Palestinců.