Topolánek s Ficem Němcům připomínají Pražské jaro

Berlín - V rámci oslav připomínajících Pražské jaro 1968 v Československu dnes premiéři České republika a Slovenska Mirek Topolánek a Robert Fico spolu s předsedou Spolkového sněmu Norbertem Lammertem společně zahájili výstavu fotografií. Zachycuje události období takzvaného Pražského jara 1968 v Československu. Na výstavě jsou zastoupeny vybrané snímky řady českých a slovenských fotografů, Vladimíra Lammera, Dagmar Hochové-Reihardtové, Daniely Sýkorové, Jana Bartůška, Miroslava Hucka, Václava Toužimského, Pavola Breiera či Tibora Borského. Večer pak Fico, Topolánek a Merkelová jednali o důležitých politických otázkách.

Topolánek a Fico se v Berlíně zúčastní vzpomínkové slavnostní akce při příležitosti 40. výročí Pražského jara. Před koncertem v berlínském Koncertním domě kromě nich přednese projev i německá kancléřka Angela Merkelová. Výstava se koná v jednom z moderních převážně reprezentačních objektů Spolkového sněmu, v Domě Paula Löbeho, který se nachází v sousedství historické budovy Říšského sněmu.

Před hlavní slavností premiéři obou nástupnických zemí bývalého Československa zahájili výstavu Tváře Pražského jara, která připomíná atmosféru roku 1968 v Československu a různé podoby tehdejšího politického, společenského a kulturního rozmachu i následného úpadku ve u druhé polovině 60. let.

Topolánek děkoval Němcům, Fico chválil Dubčeka

Český premiér zdůraznil, že na počátku Pražského jara byl frakční boj uvnitř Komunistické strany Československa. Když se z něj stalo lidové hnutí, šlo podle něj lidem nejen o demokratizaci, ale o skutečnou demokracii. „Kdyby nepřišel brutální vojenský zásah, možná by toto hnutí dosáhlo svého hlavního cíle: uskutečnění svobodných voleb,“ prohlásil Topolánek při zahájení výstavy, která potrvá do 30. srpna. Zároveň poděkoval Němcům, kteří přijali Čechy a Slováky prchající před okupací.

Fico ve své řeči vyzdvihl především osobnost Alexandra Dubčeka, který se opakovaně objevuje na vystavených fotografiích a jenž si podle slovenského premiéra svou lidskostí vydobyl postavení „prvního mezi rovnými“. Fico také připomněl, že Dubček měl svého velkého obdivovatele v německém sociálnědemokratickém politikovi Willym Brandtovi. „My Slováci nezapomínáme. Dodnes si tohoto přátelství velmi ceníme,“ řekl Fico.

Neznámé snímky ze 60. let k vidění v Berlíně

Na výstavě jsou zastoupeny vybrané snímky řady českých a slovenských fotografů, Vladimíra Lammera, Dagmar Hochové-Reihardtové, Daniely Sýkorové, Jana Bartůška, Miroslava Hucka, Václava Toužimského, Pavola Breiera či Tibora Borského.

Kurátorka a iniciátorka výstavy Dana Kyndrová z pražského Domu fotografie podotkla, že výstava zahrnuje především méně známé snímky. Zhruba třetinu snímků budou mít návštěvníci v Berlíně možnost vidět úplně poprvé.

Německo se obává nezaměstnanosti kvůli přílivu pracovníků z nových členských zemí

Fico, Topolánek a Merkelová dnes večer jednali také o důležitých politických otázkách. Bavili se o energetickém a klimatickém balíčku. Merkelová a Topolánek se dnes shodli, že cíle, které si EU vytyčila v oblasti ochrany klimatu, jsou pro některé členské státy obtížně splnitelné.

Dalším společným tématem hovorů byla ratifikace Lisabonské smlouvy. Lídři Slovenska, Německa a Česka vyjádřili svůj optimismus, že se krizi kolem schvalování nové unijní smlouvy podaří vyřešit a že současná situace nesmí zabránit dalšímu rozšiřovaní unie.   

Politici se na tiskové konferenci vyjádřili také k problému ochrany německého pracovního trhu. Německo se podle Merkelové obává po uvolnění trhu přílivu pracovních sil z nových členských zemí. „Máme velké obavy, protože v některých spolkových zemích jako Sasko a Durynsko máme velkou nezaměstnanost,“ dodala Merkelová. Podle Topolánka však Češi pro německý pracovní trh nejsou v tomto ohledu nebezpečím.