V Dubaji budou mít tančící mrakodrapy

Dubaj - Moskvu a pravděpodobně i Dubaj ve Spojených arabských emirátech čeká výstavba velmi neobvyklých mrakodrapů. Architekt David Fischer představil ambiciózní plány dvou staveb s patry rotujícími kolem své vlastní osy. Mrakodrapy budou navíc energeticky nezávislé. První takový dům by mohl stát v Dubaji už za 2 roky.

Návrh na 80patrový dubajský mrakodrap v hlavě Davida Fishera uzrál, když se díval z okna bytu svého přítele na newyorském Manhattanu. Chybělo mu totiž jediné - výhled na celé město.

„Vůbec poprvé se bude nějaký dům otáčet, hýbat a měnit podobu. Pokaždé bude vypadat jinak. Říkám tomu domy navržené časem, kterým dává podobu samotný život,“ popisuje vizi Fischer. Podle návrhů budou obyvatelé luxusních apartmánů ovládat otáčení svých pater hlasem. A mohou volit i rychlost. Otočka o 360 stupňů zabere jednu až 3 hodiny. Fisher navíc počítá s rekordně krátkou dobou stavby. Jednotlivá patra dopředu vyrobí italská firma. Pak se dovezou na místo a poskládají nad sebe.

„Začal jsem pracovat na tomhle projektu proto, že vím, jak mrakodrapy trpí nápory větru. Řekl jsem si, proč ten vítr nevyužít? A tak jsem tam dal větrné turbíny. Stejné, jako se používají na výrobu větrné energie. Jen jsou o něco menší a umístil jsem je mezi jednotlivá patra,“ pokračuje architekt.

Pro 80patrový mrakodrap to znamená 79 turbín. Měly by zajistit úplnou energetickou nezávislost stavby. První dvě by mohly stát v Moskvě a Dubaji už v roce 2010. Každý zájemce o takové bydlení ale bude muset sáhnout hluboko do kapsy. Čtvereční metr v dynamickém apartmánu vyjde na 30 tisíc dolarů. To je skoro půl milionu korun.

Vizualizace prostor tančícího mrakodrapu
Vizualizace prostor tančícího mrakodrapu