Filipíny zastavily pátrání v potopeném trajektu kvůli pesticidům

Manila - Potápěči dnes zastavili pátrání v potopeném filipínském trajektu Princess of the Star, který se v sobotu převrátil při tajfunu Fengshen. Podle agentury Reuters bylo pátrání ukončeno poté, co místní úřady zjistily, že trajekt převážel deset tun jedovatého pesticidu. Loď se potopila v sobotu kvůli tajfunu Fengshen.

Předpokládá se, že v sedmipatrovém trajektu zůstaly uvězněny stovky mrtvých těl. Z 865 cestujících a členů posádky se zachránilo jen pět desítek lidí. Záchranáři se k lodi dostali až v úterý, kdy potápěčům umožnilo klidné moře a slunečný den potopit se k převrácenému plavidlu, z nějž nad hladinu vyčnívá jen špička přídě. Dnes ale musely být všechny týmy odvolány.

„Okamžitě jsme odvolali potápěče z lodi. Musejí počkat na radu z Manily, co dělat dál,“ řekla novinářům Elena Bautistaová, která řídí záchranné jednotky po neštěstí. „Máme kopii plánu rozložení nákladu, takže známe přesné místo uložení kontejneru se čtyřmi stovkami beden, z nichž každá obsahuje 25 kilogramů pesticidu,“ dodala s tím, že se jedná o endosulfan, který je vysoce toxický.

„Jakmile nám řeknou, kde smíme vyvrtat díru, abychom bezpečně vytáhli kontejner z lodi, budeme moci začít,“ řekla Bautistaová. Vystavení endosulfanu podle odborníků může způsobit nevolnost, závratě, křeče a smrt. Na palubě trajektu je navíc stále zhruba 100.000 litrů paliva.

Potopení trajektu Princess of the Stars se zřejmě stane nejhorší filipínskou lodní katastrofou od roku 1987, kdy se trajekt Dona Paz srazil s ropným tankerem. Tehdy zahynulo více než 4000 lidí.