Zimbabwe sčítá hlasy pro Mugabeho, Západ mu hrozí prstem

Harare/New York - Po včerejším kontroverzním druhém kole prezidentských voleb v Zimbabwe začalo dnes v noci sčítání hlasů. Výsledek je však předem jasný, hlasování mělo jediného kandidáta, dosavadního prezidenta Roberta Mugabeho. Jeho demokratický konkurent Tsvangirai ze souboje odstoupil z obavy před násilím vůči opozici. Vedle něj volby následně odsoudila i Evropská unie a USA. Rada bezpečnosti OSN vyjádřila lítost nad tím, že nebyly splněny podmínky pro svobodné hlasování.

Podle posledních zpráv by mohl být Mugabe oficiálně uveden do úřadu již v neděli. Africká pozorovatelská mise informovala, že volební účast velmi nízká a to i přesto, že vládnoucí režim dovedl mnohé voliče k urnám pod pohrůžkou násilí. Ti také častokrát záměrně ničili hlasovací lístky, aby diktátorovi nedali hlas. Oficiální média ale tvrdí, že účast byla „tradičně" rekordní.

Rada bezpečnosti reagovala prohlášením, v němž vyjádřila politování nad průběhem voleb. Tvrdší prohlášení RB nedokázala vydat proto, že v ní zasedá Rusko, Čína a Jihoafrická republika, jež se k Zimbabwe stavějí mírněji. Podle slov americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové hodlá Washington, který volby označil za podvod, pracovat v OSN na nové rezoluci. „Soudím, že budeme muset zvážit další možnosti USA a v širším měřítku i mezinárodního společenství, abychom (Mugabemu) adresovali silné odstrašující poselství,“ varovala Riceová.

Stejný postoj zaujala také Velká Británie. Proti volbám se vyslovila i Evropská unie. Uvedla, že veškeré řešení krize v Zimbabwe musí vycházet z výsledků prvního kola, v němž zvítězil předák opozičního Hnutí pro demokratickou změnu Morgan Tsvangirai. Ten ze souboje odstoupil v neděli kvůli tomu, že jsou zastrašováni a zabíjeni jeho stoupenci. Mugabe ale hlasy mezinárodního společenství, aby za neúčasti svého jediného rivala druhé kolo hlasování odložil, nevyslyšel.

Západ nyní chytá na Zimbabwe, stát s nejvyšší inflací na světě, uvalit sankce. Státy Africké unie unie však dnes daly najevo obavy, že sankce proti Zimbabwe nebudou fungovat. Svět by se podle nich měl soustředit místo toho na jednání.