Jedním z hlavních témat francouzského předsednictví bude imigrace

Paříž - Od úterý se na druhou polovinu roku ujme Francie předsednictví Evropské unie. Po ní pak na řadu přijde Česko. Francie si za jedno z hlavních témat svého předsednictví zvolila imigraci, která se jí samotné velmi týká.

Motto francouzského předsednictví zní „Evropa, která chrání“. Podle Paříže má unijní sedmadvacítka povinnost nasadit všechny prostředky a říct rozhodné ne neřízenému přistěhovalectví. „Migrace je rozhodně jedním z našich prioritních témat, jde o to, aby převážila ta žádoucí,“ uvedla Blandine Kriegelová z Rady vlády pro imigraci a integraci. Podle ministra pro imigraci se Evropa nemůže postarat o všechny, kteří v ní vidí zlatonosné Eldorádo.

Například Mauritánec Oumar Dia do Francie nepřijel za vidinou snadno získaných peněz. Doma byl pronásledován za kritické články. V azylovém domě pro novináře čeká, do jaké kolonky ho úřady zařadí. V Africe zanechal rodinu a do Evropy se dostal jako většina přistěhovalců z jihu - po moři, bez dokladů, bez víza a samozřejmě nezákonně. „Ta strašná cesta trvala 17 dní. Vděčím Francii za to, že jsem vůbec přežil. To, čím jsem tu ale musel projít před úřady, bylo nesmírně ponižující. Až tady v tomhle útulku se zas cítím aspoň trochu jako člověk,“ komentoval svůj útěk z vlasti Oumar.   

Philippe Spinau, ředitel pařížského Domu novinářů, má ale k postoji vlády jiný názor: „Imigrační politika Sarkozyho vlády je skandální. Politikům jde jen o to uspokojit voliče procenty, ciframi o tom, jak přistěhovalců ubývá… Od takových se má Evropa učit?“

Francie vede o zacházení s ilegálními přistěhovalci nepříjemnou debatu. Ostrou výměnu názorů vlády, opozice a nevládních organizací zažehl oheň v největším francouzském detenčním středisku. Podle Henriho Webera, europoslance za opoziční socialisty, je situace pro imigranty velmi tíživá: „Mnohdy žijí v naprosto nelidských podmínkách.“ Naopak poslanec za vládní UMP Thierry Mariani dokonce spekuluje o tom, že požár byl založen úmyslně a sloužil jen jako kulisa, aby mohli imigranti utéct. Podmínky jsou zde prý uspokojivé.

Právě na bezpečnosti loni postavil Nicolas Sarkozy svou vítěznou prezidentskou kampaň. Jenom Paříž nyní vyhošťuje ze země o 250 procent více cizinců než pře pěti lety. Francie nyní žádá i Brusel, aby na přistěhovalce použila přísnější metr.

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy