Izrael otevřel jeden z přechodů pro transport zboží do Gazy

Jeruzalém - Izrael dneškem znovu otevřel jeden ze dvou přechodů, kterým se dostává do pásma Gazy zboží. Informoval o tom mluvčí izraelské armády. Přechody jsou uzavřeny od středy, kdy Palestinci odpálili na Izrael rakety bez ohledu na příměří, které bylo mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas uzavřeno 19. června.

Podle mluvčího chtěla izraelská armáda původně otevřít dva přechody, Sufu a Karni, ale rozhodla se nakonec otevřít jen jeden - Sufu. Přechod Nahal Oz, kudy se do pásma Gazy dostává palivo, byl znovu otevřen již v pátek.

V souladu s příměřím mezi Izraelem a Hamasem byly všechny tři přechody po dlouhé době opět otevřeny před týdnem. Příměří, uzavřené za zprostředkování Egypta, začalo platit 19. června.

Izrael znovu zavřel přechody ve středu, krátce poté, co radikální palestinská skupina Islámský džihád vystřelila rakety na jih Izraele v reakci na to, že izraelští vojáci na západním břehu Jordánu zastřelili jednoho z jejích vojenských velitelů a dalšího aktivistu. Po celou dobu zůstával otevřen pouze přechod Erez určený pro pohyb osob.

Palestinské bezpečnostní zdroje dnes oznámily, že izraelští vojáci zastřelili nedaleko města Džanín na západním břehu Jordánu sedmnáctiletého Palestince. Ten se skupinou dalších mladých Palestinců házel na vojáky kameny a podle izraelské armády se chystal použít i zápalné lahve. Vojáci směrem k němu zahájili palbu a mladík byl zasažen.

Podle agentury AFP zahynulo od konce loňského listopadu, kdy byly v americkém Annapolisu oživeny mírové rozhovory, nejméně 520 lidí, z toho drtivá většina Palestinců, především členové ozbrojených skupin.