Stávka může oddálit proces s dvěma Čechy v Indii

Praha/Díllí - Stávka justičních pracovníků může oddálit proces se dvěma Čechy, které v 22. června zadržela policie v západním Bengálsku v Indii. Ti bez povolení sbírali v národním parku larvy hmyzu. Stávka zřejmě potrvá nejméně týden a není proto možné podat opakovanou žádost o kauci. Není ani jasné, zda se bude konat soudní řízení stanovené na 7. červenec.

Pracovníci českého velvyslanectví v Indii se snaží oběma zadrženým alespoň zmírnit podmínky ve vězení, kam jim dodali spací pytle. Podle ministerstva zahraničí ale musí být oběma zadrženým do 60 dnů sděleno obvinění, nebo musejí být propuštěni.

Zadrženými jsou Emil Kučera a Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd. Oba se zadržení hájili tím, že byli na území, které jako park nebylo označeno. Šula o Šváchovi řekl, že ho zná léta, a proto rozhodně vylučuje, že by sbíral živočichy ve velkém množství, z komerčních důvodů nebo, že by si budoval vlastní sbírku. Indové ale oba muže obvinili z porušení zákona o ochraně přírody. Za to podle informací ministerstva hrozí dva až sedm let vězení.

Kučera a Švácha za sebou mají první soudní řízení, při kterém soud odmítl žádost právníka, který jim byl přidělen, o propuštění na kauci. České velvyslanectví jim zprostředkovalo právníka jiného, který má pověst schopného advokáta. Ten měl žádost o kauci opakovat.