Francouzi se ujali evropského kormidla

Brusel/Paříž - Nevýrazné slovinské předsednictví včera skončilo, dnes se do čela Rady Evropské unie postavili Francouzi. Program jejich "šesti měsíců slávy" už dopředu vzbuzuje silné emoce - ani jeden z jeho bodů totiž neprojde bez konfliktů. Postupně přijde na detaily boje s klimatickými změnami, na evropskou obrannou politiku, imigrační politiku a také na další osud Lisabonské smlouvy, která měla reformovat fungování Evropské unie po jejím rozšíření.

Francouzské předsednictví je mimořádně důležité i z českého pohledu. Důvod je prozaický: Francouzi, Češi a Švédi totiž uzavřeli takzvané předsednické trio, takže co nestihne projednat jedna země, spadá automaticky do předsednické agendy té následující.

Absolutní prioritou bude klima

Témata francouzského předsednictví shrnula zvláštní zpravodajka ČT ve Francii Eva Pláničková: „Francie chce do prosince dosáhnout souhlasu s balíkem opatření, který by měl vést k omezení klimatických změn, chce také nechat schválit evropský pakt o přistěhovalectví a azylu, co se týká evropské obrany, chce pokračovat v budování společné obranné strategie a ve společné zemědělské politice bude diskutovat o modernizaci. Situaci Francii ale zkomplikovalo to, že Irové torpédovali v referendu evropskou reformní smlouvu, a také světová ekonomická krize v souvislosti se stoupajícími cenami ropy a paliv.“ 

Jako hlavní prioritu přitom označují Francouzi právě dohodu na detailech boje s klimatickými změnami. Shody chce unie dosáhnout ještě letos. Času je tedy málo a neshod zase moc. Francouzský ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo prohlásil: „Bude to naše absolutní priorita.“

Jean-Louis Borloo:

„Je to skoro nesplnitelná mise.“

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude muset pro předsednictví své země získat nejen Evropu, ale i své spoluobčany. Jedním z propagačních prostředků francouzského předsednictví budou peníze, totiž mince. Paříž dává do oběhu 20 milionů nových dvoueurových mincí. První peníz s nápisem „Présidence Française Union Européene“ vyrazila vlastní rukou ministryně hospodářství Christine Lagardová. Pamětní minci navrhl designér Philippe Starck. Z jeho dílny pochází i plán, podle něhož byla Eiffelova věž nasvícena na modro s dvanáctkou žlutých hvězd.

Sarkozy předesílá, že je třeba úplně změnit způsob, jakým vytváříme Evropu. Pro veřejnoprávní televizi France 3 prezident uvedl: „Takhle to nejde. Evropa je nejistá a ještě horší je, že se lidé začínají ptát, jestli národní státy nejsou účinnější způsob, jak chránit své zájmy.“

Podle Sarkozyho je toto uvažování krokem zpět: „Když děláme kroky zpět, je to tím, že se někde stala chyba. Což znamená, že k vytváření Evropy přistupujeme špatně.“

Ukážeme Evropanům, k čemu je Evropa

Sarkozyho tým chce lidem ukázat, k čemu je Evropa. Doma to ale bude mít těžké. Europesimismus Francouzů sílí úměrně tomu, jak hluboko mají do kapes. Asi dvě třetiny z nich teď podle průzkumů nevěří, že předsednictví přinese jakýkoli posun k lepšímu. „Všechno je dražší, koupím si míň a do toho sponzoruji bruselskou mašinerii. To je absurdní,“ stěžuje si pekař Gilles Picq, který za prací dojíždí do Bruselu.
 
„Ať nás nechají na pokoji. Paříž i Brusel. Chtěl bych víc svobody, pořád nějaká omezení, regule,“ přízvukuje mu jeho bývalý soused Frantz Gouby, zemědělec z Le Pin.

Evropský diář

1. července: začíná francouzské předsednictví

13. července: summit v Paříži, jednání o Středozemní alianci

15. - 16. října: Evropská komise bude hledat definitivní cestu pro Lisabonskou smlouvu po irském NE

11. - 12. prosince: summit uzavírající francouzské předsednictví, kde by měl být přijat energeticko-klimatický balíček

1. ledna: začíná české předsednictví

červen 2009: volby do Evropského parlamentu

1. července: začíná švédské předsednictví

Vydáno pod