Exprezident Clinton telefonoval kandidátu Obamovi

Washington - Bývalý americký prezident Bill Clinton vyslovil podporu demokratickému kandidátovi na prezidenta Baracku Obamovi. Ten to prohlásil za poctu a označil Clintona za jednoho z nejvýznamnějších amerických lídrů. Stalo se tak dnes v rámci asi dvacetiminutového telefonického hovoru obou politiků, který přerušil dosavadní dlouhodobé mlčení mezi nimi.

„Na exprezidenta Clintona udělal senátor Obama velký dojem, stejně jako jeho nominační kampaň, kterou vedl. Těší se, že se na (Obamově) kampani bude v příštích měsících podílet pro něj a spolu s ním,“ prohlásil Clintonův mluvčí Matt McKenna. 

Podle Obamova mluvčího Billa Burtona je Obama poctěn tím, že má podporu bývalého prezidenta. „Vždy byl přesvědčen, že Bill Clinton je jedním z největších lídrů amerického národa a brilantním myslitelem. Těší se na jeho rady a na to, až jej uvítá ve své kampani.“ 

Chladné mlčení mezi Clintonem a Obamou provázelo prezidentskou kampaň už od začátku. Clinton tehdy reagoval na Obamův odmítavý postoj k irácké válce a vyslovil pochybnosti o tom, zda senátor pracující v této funkci teprve první volební období má dost zkušeností k vedení země. Poté, co Clintonová uznala svou porážku v boji o Bílý dům, usmíření jejího manžela a Obamy na sebe nenechalo dlouho čekat.