V Česku byl implantován první kardiostimulátor nové generace

Praha - V pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) se dnes uskutečnila unikátní operace. Lékaři v Česku poprvé pacientovi implantovali nový typ kardiostimulátoru Cylos 990 Biotronik. První kardiostimulátor byl implantován před padesáti lety. Od té doby prodělala kardiologie mohutný vývoj. Životnost kardiostimulátorů je 5 až 15 let a jsou plně hrazeny pojišťovnou. Za posledních 12 měsíců bylo operováno zhruba 240 pacientů. Česká republika se tak řadí k lepšímu evropskému průměru.

Kardiostimulátor má speciální schopnosti, jako je komplexní naprogramování a seřízení přístroje stisknutím jednoho tlačítka. Další výhodou pro pacienta je prevence ztráty vědomí i v době emocionálního či duševního stresu. Přístroj zjistí i nepatrné změny stavu pacienta a zasáhne ještě předtím tak, aby zabránil ztrátě vědomí. „Reaguje fyziologickým způsobem na srdeční sekvenci. Lékařům zase umožňuje rychlou diagnostiku, a snižuje tak čas při vyšetření pacienta,“ dodal primář interní kliniky ÚVN Libor Kameník.

Pacient se dá sledovat i dálkově pomocí takzvaného telemonitoringu. „Stimulátor a jednotka podobná mobilnímu telefonu zaznamenává během spánku veškeré události. Ty jsou pak přes centrum předávány lékaři e-mailem,“ upřesnil Kameník.

Operace se provádí endovazální punkční technikou a vzniká při ní pouze malý řez. Pacienti proto obvykle odchází domů hned druhý den po výkonu. Do normálního života se mohou vrátit přibližně měsíc po zákroku. Funkci kardiostimulátoru může zkomplikovat například mobilní telefon v náprsní kapse, blízkost televizního vysílače nebo průmyslová svářečka.  

Kardiostimulátor se operuje například lidem, kterým pomalá srdeční
frekvence způsobuje slabost a občasnou ztrátu vědomí. Přístroj by měl
odstranit poruchy rytmu a stimulovat srdce k činnosti. Kardiostimulátor
hlídá srdeční frekvenci síní i komor a v případě poklesu vydá elektrický
impulz, který zajistí stah srdce.

Operace srdce
Operace srdce