Francie tlačí Česko a Polsko ke schválení Lisabonské smlouvy

Paříž/Praha - Francie se po převzetí vedení Evropské unie rozhodla rázně podpořit ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou nedávno v referendu odmítlo Irsko. Svůj tlak Francie zaměřila především na Česko a Polsko, kde se proces ratifikace v poslední době zastavil. Polský prezident Lech Kaczyński dal najevo, že s podpisem dokumentu nespěchá, a Václav Klaus už dříve označil smlouvu za mrtvou. Jasnou budoucnost nemá smlouva ani v Německu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes potvrdil, že je připraven vyřešit problémy kolem schválení Lisabonské smlouvy, zároveň ale připustil, že během svého předsednictví nemusí Francie úkol zcela dokončit. Ratifikace by se potom ujala Česká republika, která v čele EU stane za půl roku. Česko má ale zatím na smlouvu jiný názor než Francie.

Francie: Bez smlouvy žádné další rozšiřování unie

Paříž dala zatím Praze a Varšavě najevo, že bez schválení nové smlouvy nelze uvažovat o dalším rozšiřování unie, za které se především Polsko a ČR zasazují. Nejmenovaný člen francouzské vlády uvedl, že rozšíření unie roku 2004, kdy do ní vstoupily i Česko a Polsko, ještě před reformou jejích institucí byla velká chyba, která se již nebude opakovat. Francie Česku prý navíc hrozí, že pokud ratifikační proces zastaví, mohlo by se během svého předsednictví dostat do izolace.

Francie zatím sází na to, že zůstane-li Irsko se svým "ne“ osamoceno, bude možné jej přesvědčit, aby se smlouvou znovu zabývalo. Dokument musí ratifikovat všech 27 zemí unie, jinak nevstoupí v platnost.

Klaus na setkání se Sarkozym nepojede

Během vrcholné schůzky EU-Středomoří, která se odehraje v Paříži 13. července, chtěl o tomto problému Sarkozy mluvit přímo s českým prezidentem Václavem Klausem, který jako jediný přední evropský státník označil lisabonský dokument jednoznačně za mrtvý. Klaus se ale schůzky v Paříži nezúčastní, neboť se bude rehabilitovat po operaci kyčelního kloubu. Nahradit ho má premiér Mirek Topolánek.

V České republice novou smlouvu EU zatím zkoumá ústavní soud. Čeští zákonodárci chtějí totiž o dokumentu rozhodnout až po jasném vyjádření justice.

Proces ratifikace se kromě Polska a České republiky zadrhl také v Německu. Německý parlament sice už smlouvu schválil, ale prezident Horst Köhler zatím dokument nepodepsal, protože také čeká na vyjádření ústavního soudu. Na ten se obrátilo několik nespokojených německých zákonodárců.