USA: Litva je dobrou alternativou pro umístění protiraketových střel

Washington - I když USA doufají, že brzy uzavřou dohodu o umístění plánované protiraketové základny s Polskem, sešel se americký ministr Robert Gates s litevským premiérem Gediminasem. Z jejich jednání vyplynulo, že pokud by rozhovory s Polskem krachly, byla by Litva pro Američany dobrou alternativou pro instalaci protiraketového deštníku.

Litva je navíc ochotná americký systém na svém území přijmout. „Litevský premiér naznačil, že jeho vláda je ochotná zvážit umístění antiraket a ministr Gates to ocenil,“ řekl po schůzce mluvčí Pentagonu Geoff Morrell.

I přesto ale dál Američané dávají přednost dohodě s Polskem. Protože ale v poslední době hovory mezi Washingtonem a Varšavou váznou především kvůli tvrdým podmínkám, které si Poláci kladou, USA si raději nechávají otevřená zadní vrátka a poohlížejí se kvůli umístění protiraketových střel pro jistotu i jinde v Evropě.

„Prozíravé plánování vyžaduje, abychom v případě potřeby současně zvažovali náhradní řešení. Litva by byla zeměpisně dobrou alternativou,“ zdůraznil Robert Gates.