Peruánský prezident García vzkázal Moralesovi, ať zmlkne

Lima - Peruánský prezident Alan García hrubě vzkázal svému bolivijskému protějšku Evu Moralesovi, aby se nepletl do peruánských vnitřních záležitostí. Morales totiž Peruánce obvinil, že souhlasili s vybudováním tajné americké vojenské základny na svém území. Peru to popírá a oznámilo, že z Bolívie stahuje svého velvyslance.

„Řekl bych mu, ať drží hubu,“ řekl doslova García, když se ho novináři ptali, co by Moralesovi vzkázal. Napodobil přitom neslušné gesto, kterým loni počastoval španělský král Juan Carlos venezuelského prezidenta Hugo Cháveze. Ten je blízkým spojencem Moralese.

Evo Morales:

„García je nedemokratický prezident, který nerespektuje dialog.“

Morales reagoval více diplomaticky: „Každý prezident, který druhé straně řekne, aby zmlkla, je nedemokratický prezident, který neakceptuje dialog a nenaslouchá lidem.“

Spojené státy popírají, že by měly nějaký plán na vybudování základny na peruánském území. V zemi prý působí jen američtí humanitární pracovníci a dělníci, kteří pomáhají vybudovat infrastrukturu.

Hádka mezi Moralesem a Garcíou jen ukazuje ideologické rozdíly mezi latinskoamerickými spojenci USA a levicovými kritiky Washingtonu.